Menu Zamknij

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 31.05.2020 – UROCZYSTOŚĆ ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

 1. Dziękuję uczestnikom wczorajszej mszy wigilii Pięćdziesiątnicy za wspólną modlitwę.
 2. W imieniu rodziny, której pomogliśmy opłacić zaległy czynsz, serdecznie dziękuję.
 3. Uczestnikom mszy świętych zwracam uwagę na następujące zasady:
  • nie ma limitu uczestników, jednak w kościele należy mieć zakryte usta i nos,
  • kto stoi na zewnątrz, może nie używać maseczki, pod warunkiem zachowania dwumetrowego dystansu od innych.
 4. Korzystając z okazji, chciałbym uporządkować sprawę procesji komunijnej:
  • do Komunii przystępujemy w procesji dwoma rzędami, idąc od tyłu środkiem kościoła; jeśli jest jeden komunikujący, podchodzimy na przemian raz z lewego, raz z prawego rzędu; jeśli jest dwóch komunikujących, podchodzimy pojedynczo do komunikującego po danej stronie;
  • w procesji ustawiają się najpierw osoby z chóru i krużganków, następnie z ławek zewnętrznych, na końcu z ławek wewnętrznych oraz stojący na zewnątrz kościoła;
  • tworzenie procesji zaczyna się bezpośrednio po słowach „a będzie uzdrowiona dusza moja”;
  • od Komunii odchodzimy na boki według zasady: z lewego rzędu w lewo, z prawego rzędu w prawo; przez pewien czas pomocą będą służyć strzałki na posadzce, wskazujące kierunek obu rzędom (czerwone dla lewego, zielone dla prawego)
  • przed Komunią przyklękamy na jedno kolano, chyba że komuś nie pozwala na to stan zdrowia (wówczas można się skłonić); Komunię przyjmujemy w postawie stojącej;
  • wierni mający problem z chodzeniem niech siadają w ławkach z przodu; do Komunii przystępują na końcu idąc tam i z powrotem najkrótszą drogą lub komunikujący podejdzie do nich.
 5. W ostatnim czasie rozgorzały dyskusje o formach przyjmowania Komunii – do ust i na rękę. Kościół dopuszcza oba sposoby jako równorzędne. Jedynym powodem zaleceń przyjmowania na rękę jest stan epidemii; proszę, by tak jak dotąd stosować tę formę i zachęcam do dezynfekcji dłoni przy podchodzeniu do Komunii. Osoby niezdolne do przyjmowania Komunii na rękę niech podchodzą w procesji na samym końcu.
 6. W czwartek o 7:30 adoracja, potem msza w intencji powołań do służby Bożej.
 7. W piątek po mszy o 16:00 nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 8. W sobotę o 8:00 msza w intencji członków Żywego Różańca. O 10:00 zapraszam na spotkanie tych ministrantów i Dzieci Maryi, których rodzice wyrażą zgodę.
 9. Od przyszłej niedzieli dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii obejmuje starszych, osoby z objawami choroby i obawiające się zarażenia. Tym wiernym zaleca się udział poprzez wybraną transmisję. Dziś polecam transmisję z Piekar Śl. o 13:00 – homilię wygłosi ks. abp Grzegorz Ryś. Wstrzymujemy transmisje z naszego kościoła. Przechodzenie kapłana ulicami parafii z Najświętszym Sakramentem odbędzie się już tylko z okazji uroczystości Bożego Ciała – szczegóły podam za tydzień.
 10. Wznowione są kolekty „zewnętrzne”. Za tydzień kolekta na Wydział Teologiczny UŚ.
 11. Z uwagi na zalecenia sanitarne spowiedź odbywa się w altance za kościołem.